suntem la sat, vecina din spate e pădurea , avem triluri în urechi și iubim mirosul ploii.
satul e excentric, adică ajungi doar dacă locuiești în el sau dacă ai ceva treabă, nu e de tranzit. iar asta îl face un sat liniștit.
e suficient de departe, dar aproape de oraș.
livada noastră are 12000 mp și arată cum
arată pentru că suntem noi așa cum suntem. adevărul este că ceea ce nu se vede sunt cei 25 ani de când am cumpărat terenul lăsat pârloagă și am plantat primii pomi. pomii de azi, adică.
e o livadă sezonieră cu vreo 400 de pomi – cireși, caiși, meri, peri, pruni, gutui -, iar când avem rod ( că se întâmplă și să nu avem), deschidem porțile și invităm oamenii la cules. cum facem și acum.
după 𝒎𝒊𝒆𝒓𝒄𝒖𝒓𝒊 𝒍𝒆𝒏𝒕𝒂̆ (în care s-a cules o parte din rodul copt atunci de cireșe), urmează, aproape firesc, :
𝒅𝒖𝒎𝒊𝒏𝒊𝒄𝒂 𝒊̂𝒏𝒄𝒆𝒕 | 7 𝒊𝒖𝒏𝒊𝒆 | 11-18
deschidem porțile pentru cules cireșe în culori solare și viața încet.
pentru cine nu are detaliile, voi lăsa mai jos calea către ele.